Teraz čítanie
Dedenie v 2. a 3. pilieri: Ako dôchodkové úspory dediť?

Dedenie v 2. a 3. pilieri: Ako dôchodkové úspory dediť?

  • Objasňujeme dedenie dôchodkových úspor z 2. a 3. piliera - ako je možné dediť úspory z týchto pilierov, aké sú daňové aspekty spojené s dedením dôchodkových úspor. Uvádzame potrebné dokumenty, kedy nie sú úspory dedičné a aj praktické rady.

Obsah článku

  • kedy sú dedičné úspory v 2. pilieri a kedy nie
  • kto dedí podľa zákona v akom poradí
  • kedy sú dedičné úspory v 3. pilieri
  • postup pri dedení pilierov – dokumenty
  • výplata 2. a 3. piliera po dedení
  • daňové aspekty pri dedení dôchodkových úspor
  • praktiké rady

Druhý a tretí pilier sú dôležité dôchodkové schémy, ktoré pomáhajú ľuďom pripraviť sa na dôchodok. V tomto článku vám ukážem, kedy sa 2. a 3. pilier nedá dediť,  kedy sa to dá a ako je to najlepšie urobiť.

Dedenie v 2. pilieri

Ako funguje 2. pilier

Druhý pilier je ten pilier, za ktorý si sporiteľ neplatí priamo zo svojho vrecka. Majetok v 2. pilieri narozdiel od 1. piliera je osobným vlastníctvom, preto je možné ho dediť. Príspevky doň putujú zo sporiteľovho odvodu do sociálnej poisťovne ako % z príjmu. Peniaze sú Sociálkou pripisované na osobný dôchodkový účet vo vybranej spoločnosti DSS. 

Úspory sa investovaním zhodnocujú v rôznych typoch fondu – od indexového, ktorý zarába najviac, až po dlhopisový, ktorý zarába najmenej.

Kedy sú úspory v 2. pilieri dedičné a kedy nie

2. pilier je dedičný v plnej miere do začatia poberania dôchodku z 2. piliera.

Druhý pilier je tiež dedičný, ak zosnulý už začal poberať doživotný typ dôchodku, ale ešte nebol na dôchodku dlhšie ako 7 rokov (konkrétne ak mu nebolo vyplatených 84 mesačných dôchodkov). 

Oprávnená osoba v 2. pilieri – určenie dediča

Sporiteľ mohol počas svojho života určiť oprávnenú osobu. Oprávnená osoba môže byť ktokoľvek, komu bude vyplatená peňažná hodnota 2. piliera. Jediný dôvod, prečo by suma nemohla byť vyplatená, je že oprávnená osoba úmyselným trestným činom zavinila smrť zosnulého sporiteľa.

Kto dedí podľa zákona v akom pomere

Podľa Občianského zákonníka sa dedí v pomere:

Prvá skupina dedičov (dedí ako prvá, ak jej niet, pokračuje sa na druhú skupinu)

  1. Dedia deti a manžel rovnakým podielom
    1. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

Druhá skupina dedičov

  1. Ak nededia detí (lebo ich niet), dedí manžel najmenej jednu polovicu dedičstva a rovnakým dielom poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej 1 rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Tretia skupina dedičov

  1. Ak nededí ani manžel, dedia tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej 1 rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Štvrtá skupina dedičov

  1. Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom deti prarodič

Dedenie v 3. pilieri

Tretí pilier nie je dedičný, ak pozostalý poberal doživotný doplnkový starobný dôchodok a doživotný doplnkový výsluhový dôchodok.

Ako funguje 3. pilier

Tretí pilier si sporiteľ platí z čistej mzdy, štandardne strhávanej z platu. 

Tretí pilier si sporiteľ platí z čistého príjmu, zvyčajne zrážkami zo mzdy. Najčastejšie sa tretí pilier oplatí v tom prípade, keď do tretieho piliera sporiteľovi prispieva aj jeho zamestnávateľ.

Oprávnená osoba v 3. pilieri – určenie dediča

Sporiteľ mohol počas svojho života určiť oprávnenú osobu. Oprávnená osoba môže byť akákoľvek fyzická alebo právnická osoba, ktorej bude vyplatená peňažná hodnota 3. piliera.

Postup pri dedení dôchodkových úspor

Postup pri dedení 2. a 3. piliera je spravidla celkom jednoduchý. V prípade, že ste boli určení ako oprávnená osoba, môžete kontaktovať správcovskú spoločnosť 2. piliera/3.piliera priamo. 

Dôchodcovská správcovská spoločnosť musí vyplatiť peniaze z 2. piliera bezodkladne. Po doručení žiadosti (ktorá obsahuje aj doklad o úmrtí) DSSka. Lehota na výplatu dávky z 3. piliera je maximálne 60 dní od doručenia úplnej žiadosti.

Výplata 2. a 3. piliera po dedení

Vyplatiť si zdedený 2. pilier môžete dvoma spôsobmi: 

  • previesť na osobný účet
  • previesť prostredníctvom poštovej poukážky
  • previesť na vlastný 2. pilier – pričom sa vám navýši váš aktuálny 2. pilier a prakticky tým zvýšite svoj dôchodok zo svojho 2. piliera. V tomto prípade budete potrebovať údaje: číslo sociálneho zabezpečenia (od sociálky), číslo zmluvy 2. piliera, názov dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Vyplatiť si zdedený 3. pilier môžete spôsobmi: 

  • previesť na osobný účet
  • previesť prostredníctvom poštovej poukážky
  • poberať dávku z 3. piliera, ak to zmluva daného 3. piliera povoľuje (info u inštitúcií konkrétnej zmluvy)

Potrebné dokumenty – 2. pilier

Potrebný dokument je Žiadosť o výplatu – prevod peňažnej čiastky po zomrelom sporiteľov. Tento dokument nájdete na stránke zosnulého DSSky. Ak si nie ste istí v ktorej spoločnosti bol pozostalý, odporúčam napísať na Sociálnu poisťovňu, s prílohou úmrtného listu. Tá vám presne povie, v ktorej spoločnosti bol pozostalý.

Dôchodcovskej správcovskej spoločnosti pošlete ako prílohu úmrtný list alebo list o prehliadke mŕtveho. Úmrtný list získate na matrike na základe dokladov totožnosti a liste o prehliadke mŕtveho. 

Ak ste boli určený na zmluve ako oprávnená osoba, potrebujete doklad totožnosti a číslo účtu, kam vám vyplatia prostriedky. V prípade, že oprávnená osoba určená nebola, môžete žiadať o prostriedky až po právoplatnom ukončení dedičského konania.

Potrebné dokumenty – 3. pilier

V prípade, že ste oprávnená osoba, potrebujete svoj doklad totožnosti a číslo účtu, kam chcete vyplatiť prostriedky. 

Ak ste oprávnená osoba neboli, DDS-ke pošlete po ukončení dedičského konania ako prílohu úmrtný list a doklad o pravoplatnom ukončení dedičského konania.

6. Praktické rady pre dedičov

    – Ako optimalizovať prijaté dôchodkové úspory

    – Dôležitosť porady s finančným poradcom alebo právnikom

    – Plánovanie dôchodkových úspor s ohľadom na dedenie

Daňové aspekty dedenia dôchodkových úspor

Daň z dedičstva už na Slovensku neexistuje a rovnako to platí na 2. a 3. pilier. Dedičská daň bola zrušená v roku 2004 vrámci novelizácie daňového zákona. Bez ohľadu na to, či získavate prostriedky skrz dedičské konanie, neplatí sa z daných peňazí daň. Ako oprávnená osoba je plnenie tiež oslobodené od dane podľa § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov podľa zákona 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení.

Praktické rady pre dedičov

Spôsobov, akými môžete minúť zdedené peniaze z 2. a 3. piliera je nekonečno. Emočne najlepšie riešenie je minúť peniaze na spotrebu, teda na niečo čo veľmi chcete, možno nepotrebujete, ale doteraz ste si nemohli kúpiť.

Matematicky najlepšie riešenie je všetko investovať ďalej, aby ste sa vy na dôchodku mali dobre alebo aby vaše deti a vnúčatá mali zabezpečenú finančnú budúcnosť. 

Najlogickejšie riešenie, (keďže situácia čitateľa môže byť diametrálne odlišná) je pravdepodobne urobiť kombináciu týchto dvoch, pričom časť použijete na niečo zmysluplné a druhú časť investujete.

Hlavná rada na záver ale jednoznačne znie: Investujte, keď môžete. Raz príde čas, kedy tie peniaze budete potrebovať vy alebo vaši potomkovia. Nededia sa len peniaze, ale aj vaše lekcie v podobe vašich rozhodnutí.

Zhrnutie dedenia v 2. a 3. pilieri

Dedenie 2. a 3. piliera sa môže zdať trochu komplikované. Väčšina ľudí si z hľadiska výplaty volí jednorazové vyplatenie prostriedkov. Vzhľadom na pravidelné politické zásahy do dôchodkových programov je lepšie jednorazovo si vyplatiť zdedené peniaze v 2. pilieri kvôli tomu, že máte nad nimi plnú kontrolu a nemusíte sa obávať, že by ste ne prišli. Z tohto dôvodu najlepšie človek spraví, ak ich investuje mimo štátnej schémy.

Každému sporiteľovi v 2. a 3. pilieri odporúčam nastaviť oprávnenú osobu na zmluve. Na zmluvu môžete dať viacero oprávnených osôb, čo je plus. Zároveň to veľmi uľahčuje proces dedenia, pretože to netrvá 6 mesiacov ako klasické dedičské konanie, ale napríklad aj iba 1 týždeň.

Viac praktických rád o dedení nájdete v článku Ako postupovať s financiami po úmrtí.

copyright © 2024 financnedata.sk | Všetky práva vyhradené