Dostávajú firmy peniaze, keď si kúpim ich akcie?
- Nie priamo. Spoločnosť vo svojich začiatkoch vydala akcie, aby získala kapitál na budovanie svojho podnikania. Akonáhle sú počiatočné akcie predané, spoločnosť nedostáva ďalšie peniaze z budúcich transakcií akcií, čiže ak si kúpite akcie na burze.
Čo sú akcie?
Kúpou akcií sa investor stáva spoluvlastníkom spoločnosti. V súvislosti s vlastnickými právami nadobúda investor aj podiel na zisku spoločnosti (napr. prostredníctvom rastu cien akcií, vyplácaním dividend)
Kótovanie akcií na burze
Kótovaním akcií na burze vedia spoločnosti získať značný kapitál na rozšírenie podnikateľských aktivít oproti bežnemu úveru od banky. Kótovať akcie môžu prostredníctvom prvotného verejného predaja svojich akcií, alias „IPO“ (z anglického initial public offering).
Čo sú to dividendy
Spoločnosť sa môže rozhodnúť vyplácať dividendy svojim akcionárom. Dividendy používajú spoločnosti ako motivátor pre investorov, aby investovali do ich akcií. Ak firma vypláca vysoké dividendy, nemusí to priamo znamenať, že sa firme finančne darí.
Spadajú akcie do dedičského konania?
Akcie sa riadia dedením štandardne ako aj iný finančný majetok. Ak vás zaujíma ako konkrétne postupovať a čomu sa vyhnúť, prečítajte si môj článok o dedení majetku.
Ako je to s daňami u akcií?
Akcie môžu byť už po roku investovania oslobodené od dane z príjmu. Konkrétne sa toto pravidlo vzťahuje na každý nákup, od kedy cenný papier nadobúdate. Ak ho teda držíte dlhšie ako rok, tak daň neplatíte. To platí pre akcie, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu a ak akcie držíte ako fyzická osoba (nepodnikateľ).
Čo určuje ceny akcií
Pohyb akcií po zavedení na burzu riadia už len mechanizmy trhu. Ceny akcií sa hýbu na základe ponuky a dopytu. Ak je po akciách vysoký dopyt, ich cena prirodzene rastie. Vedieť však dopredu, či cena akcií bude v krátkodobom horizonte rásť alebo klesať, je takpovediac hod mincou.
Faktory, ktoré majú vplyv na dopyt a ponuku je mnoho. Nie nadarmo sa hovorí, že akciový trh je vševediaci mozog.
Alibaba
Vplyvom trhových mechanimov napríklad u čínskeho giganta Alibaba padla hodnota akcií už o viac ako 70% (v období 11/2020 – 02/2024). Približne od konca roka 2020 klesá cena akcií Alibaba kvôli podozreniam z obmedzenému trhu.
V novembri 2020 sa po zakladateľovi Jack Ma zľahla zem na 3 mesiace. Zakladateľ giganta je v Číne uznávaný odborník a podnikateľský líder. Je nezvyk, že sa len tak vytratí z očí verejnosti na takú dobu. S tým spojené sa po nejakom čase rozprúdili na Twitteri hashtagy #freeJackMa.
Zhodou náhod týždeň pred jeho zmiznutím Jack Ma nepriamo kritizoval regulátorov a režim Číny. Regulátori si ho v súvislosti s tým zavolali na výsluch a zatrhli vchod spoločnosti Alipay (Ant Group) na burzu. Približne po troch mesiacoch sa prvýkrát ukázal na verejnosti, pričom sa predpokladá, že išlo o „prevýchovu“ režimom.
Keby akciový trh vedel rozprávať…
My tu samozrejme nie sme na to, aby sme špekulovali ako to presne bolo, ale trh, ktorý kreuje ceny akcií berie do úvahy aj takéto nefinančné faktory.
Trhová ekonomika zohľadňuje v reálnom čase rôzne inputy, od politických zmien, zmien vedenia, až po produktové zmeny a vývoj tržieb.
Ak môžu byť ohrozené práva podnikania, prečo by nemohli byť ohrozené aj práva investorov?
Akciám a trhovej ekonomike sa spravidla darí najviac tam, kde ju nedržia v putách členovia jednej politickej strany.
Keby akciový trh vedel rozprávať, povedal by nám presne to, čo nám aj ukazuje – niekedy prílišný optimizmus, občasne paniku – ale vždy konsenzus celého dopytu a ponuky.
Som finančný profesionál s päťročnými skúsenosťami v odvetví a klientom spravujem cez 1,100,000€ v investíciach. Môj blog sa zameriava na demystifikáciu financií tým, že ponúka dobre preskúmaný a dostupný obsah, poskytuje čitateľom praktické rady a použiteľné poznatky. Okrem písania blogov pomáham svojim klientom robiť informované rozhodnutia a dosahovať ich finančné ciele. Primárne sa zameriavam na poradenstvo v oblasti budovania majetku.