Teraz čítanie
Riziko investovania do akcií – aká je šanca prísť o peniaze v akciách

Riziko investovania do akcií – aká je šanca prísť o peniaze v akciách

  • Akcie sú považované za rizikovejšiu investíciu. Z hľadiska kolísavosti určite viac ako dlhopisy, zlato, či nehnuteľnosti. Riziko akcií v podobe kolísavosti vieme však niektorými kromi efektívne znižovať na minimum.

Ako znižovať riziko investovania do akcií

Toto sú veci, ktoré vieme urobiť a znižovať si tak riziko pri investovaní do akcií.

  1. čas investície – ako dlho investujeme
  2. ako investujeme – pravidelne vs jednorazovo (porovnanie)
  3. stratégia investovania do akcií

1. Čas poráža načasovanie investície

Čas je naším priateľom v dlhodobom investovaní. Čím dlhšie je obdobie, ktoré vydržíme v investícií (hlavne tej akciovej) – cez vrcholy a pády – tým väčšie sú šance na pozitívny výsledok. Skutočne, za sledované obdobie 94 rokov (1929-2022) bolo 94 % 10-ročných období pozitívnych. Investori, ktorí zostali „zainvestovaní v trhu“ aj počas historicky klesajúcich cien akcií, boli odmenení za svoj dlhodobý nadhľad.

Nie nadarmo sa hovorí „time in the market beats timing the market“. Čas v investícií je dôležitejší, ako správne načasovanie investície. História ukazuje, že čím dlhšie investujeme na akciovom trhu, tým pravdepodobnejšie je zarobiť peniaze. 

Americké akcie zastúpené indexom S&P 500 a IA SBBI US Large Cap Index. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov. Zdroj: Blackrock, Morningstar.

Keby sme dlhodobé investovanie mali k niečomu porovnať, mohli by sme povedať, že je podobné ako dlhodobé manželstvo. Má svoje pekné aj stresové chvíle a ak počkáte do staroby, môžete sa na neho spoľahnúť. V konečnom dôsledku stojí za to, pretože všetko skutočne dobré trvá čas.

2. Ako investujeme – pravidelne alebo jednorazovo

Pravidelné investovanie

Pravidelné investovanie vám môže efektívne znižovať vaše riziko. To platí hlavne pri kratších časových horizontoch (<20 rokov). Ak máte kratší čas na investovanie, je na zváženie, koľko investovať do akcií a či nepridať aj konzervatívnu zložku do portfólia.

Pravidelným investovaním totiž rozkladáte svoje nákupy v čase. Tým, že investujete pravidelne, tak aj keby prišla kríza a trhový pokles, všetky vaše investičné nákupy sa spriemerujú a prepočítajú do vášho výnosu. Pri pravidelnom investovaní vás vďaka pravidelným nákupom až tak negatívne neovplyvní prípadný pokles. Je teda pravidelné investovanie lepšie? Len sčasti.

Jednorazové investovanie

V prípade jednorazovej investície je riziko investície vyššie, pretože váš výnos závisí len od toho jedného bodu, kedy nakúpite investíciu. To platí hlavne v krátkodobom pohľade, ak investuje len na pár rokov. V jednorazovom investovaní sa riziko znižuje primárne skrz čas, ktorý držíme investíciu. 

Hlavná výhoda jednorazovej investície je však to, že v jednorazovom investovaní je aj vyššia šanca na vyššie výnosy. Zjednodušene povedané, akciový trh rastie približne 70% času. Ak doň vložíme celý vklad naraz na začiatku, máme najvyššiu šancu rast trhov zachytiť. Ak vklady rozprestrieme v priebehu času, tak je logické, že s rastom trhu je každý ďalší vklad menej a menej výnosný (vo vzťahu k nášmu výberu).

3. Stratégia investovania do akcií

Tretí a najdôležitejší bod – ako investujeme do akcií. Je dlhodobo známe, že nákup individuálnych akcií je menej výnosné, ako nákup celého „koša“ firiem. To neplatí iba pre bežných investorov, ktorí o investovaní takmer nič nevedia. V tejto knihe píše John Bogle, že to platí aj pre profesionálov, ktorí sa investovaniu venujú full-time.

Jedným z dôvodov citovaných v knihe je, že my ľudia nie sme evolučne stavaní na to robiť čisto logické rozhodnutia akým je aktívné vyberanie akcií. Inými dôvodmi proti aktívnemu prístupu k investovaniu sú vysoké poplatky a dlhodobo podpriemerná výkonnosť.

Efektívnejší spôsob je vybrať si indexové ETF fondy, ktoré kopírujú výkonnosť celého trhu (napr. top spoločnosti z 23 rozvinutých krajín sveta). Tieto fondy sú pasívnym investovaním, využívajú dlhodobú stratégiu bez aktívneho výberu cenných papierov alebo načasovania trhu. Dlhodobo dosahujú lepšie výnosy, ako v bežných podielových fondoch v banke a majú nižšie daňové a poplatkové zaťaženie pre investora.

copyright © 2024 financnedata.sk | Všetky práva vyhradené