Teraz čítanie
Koľko z portfólia investovať do akcií? Porovnanie investičných portfólií

Koľko z portfólia investovať do akcií? Porovnanie investičných portfólií

  • Všetci bežní investori vedia, že vyberať si akcie do svojho portfólia manuálne je ako staviť si v kasíne na zelenú. Rozumní investori preto investujú cez pasívne riadené fondy, čím elimunujú ľudskú chybovosť v nákupoch.

Ako si poskladať investičné portfólio?

Portfólia 100/0 až 0/100

Vo svete dlhodobého investovania sa už desaťročia diskutuje, aké rozloženie by mal vybrať bežný investor. Pomer investičného portfólia (napr. 60/40) popisuje percentuálne rozdelenie investícií medzi akciovou a dlhopisovou zložkou. Voľba správneho pomeru by mala byť však viac ako len o tom, aký je váš vek a investičný horizont.

Príklady investičných portfólií:

100/0 – 100% akcie a 0% dlhopisy

50/50  – 50% akcie a 50% dlhopisy

0/100 – 0% akcie a 100% dlhopisy

Akú investíciu by ste si vybrali z nasledujúcich?

Investícia 3 – výnos 5% ročne, najväčší pokles -13%

Investícia 2 – výnos 8% ročne, najväčší pokles -22% 

Investícia 1 – výnos 10% ročne, najväčší pokles -46% 

Háčik je v tom, že neviete kedy príde tento pokles. 

Dlhopisové portfólio 100%

Jeho obsah sú len 100% dlhopisy. Štandardne by takéto porfólio (0/100) mohlo obsahovať fondy štátných, korporátnych dlhopisov alebo ich mix. Primárne by malo ísť o tie kvalitné. 

Výkonnosť - dlhopisové portfólio 100%
Zdroj: Vanguard

Toto investičné portfólio si vyberajú konzervatívnejší investori, ktorí majú kratší investičný horizont a nižšiu toleranciu voči riziku. Nejde však o bezrizikovú investíciu. 

Akciové & Dlhopisové portfólio 50/50

Portfólio 50/50 je považované za vyvážené a skôr určené pre investorov, ktorí preferujú „zlatú strednú cestu“ medzi zhodnotením a rizikom. Akciová zložka obsahuje zväčša akcie rozvinutých (západných) krajín.

Výkonnosť - akciové a dlhopisové portfólio 50/50
Zdroj: Vanguard

Toto portfólio, prípadne aj 60/40 je považované za portfólio do „každého ekonomického počasia“. Nezvykne sa používať ako investičné portfólio na dôchodok pre mladých ľudí. Pri tých sa viac zameriava na akciovú zložku.

Akciové portfólio 100%

Pre náročných, mladých a odvážnych je tu čisto akciové investičné portfólio. Môže byť zložené z akcií rozvinutých aj rozvíjajúcich sa krajín. 

Výkonnosť - akciové portfólio 100%
Zdroj: Vanguard

Ktoré z týchto troch by ste si vybrali? Na základe výnosu pravdepodobne to s akciami. Investovanie však nie je len o výnose, nižšie si ukážeme prečo.

Zdroj dát: Pre výnosy akciového trhu USA používame index Standard & Poor’s 90 od roku 1926 do 3. marca 1957 a potom index Standard & Poor’s 500.

Pre výnosy na trhu s dlhopismi v USA používame index Standard & Poor’s High Grade Corporate Index od roku 1926 do roku 1968, Salomon High Grade Index od roku 1969 do roku 1972 a potom Barclays U.S. Long Credit Aa Index.

Investičné portfólio a jeho výnos

Pozrime sa na dve modelové investičné portfólia za posledných 18 rokov (2006-2024). Jedno je čisto akciové portfólio 100/0 a druhé je 50/50 akciovo-dlhopisové portfólio. Oba sú zložené z indexových ETF fondov.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, akciové portfólio je to, čo by sme určite mali mať. Keby šlo len o výnos, bola by to pravda. Veľa (múdrym) ľuďom však nejde len o výnos, ale aj o bezpečnosť a istotu daných výnosov.

V prvej dekáde 2006-2016 totiž obe portfólia mali viacmenej rovnaký výnos, pričom portfólio 50/50 dokonca prevyšovalo výnosom čisto akciové.

Pravdupovediac aj toto obdobie, počas ktorého som robil toto porovnanie neukazuje plný obraz pravdy. Posledné historické výnosy nám môžu skresľovať náš pohľad na najbližšiu budúcnosť. Posledných 10 rokov boli akcie veľmi výnosné, mylne by sme to mohli očakávať aj ďalších 10 rokov.

Riziko poklesu investície

Pokles (prepad hodnoty investície) predstavuje významné riziko pre investorov. Väčšina investorov chápe, že poklesy sú spojené s investíciou. Problém je, ak pokles príde presne vtedy, kedy tie peniaze potrebujete vybrať. 

Predstavte si, že máte portfólio v hodnote 100,000€ a tie z mesiaca na mesiac poklesnú na 80,000€. Budete ich potrebovať v najbližšom roku, čo teraz? 

Presne takýmto situáciam je dobré vyhnúť sa roky dopredu voľbou správneho investičného portfólia. Keď zvažujeme kam a koľko investovať, musíme zvažovať aj to, o koľko sa musí znova zvýšiť hodnota investície potrebná na vyrovnanie prípadného poklesu

Napríklad nemusí sa to zdať veľa, ale ak máme pokles 1 %, potrebujeme rast o 1,01 %, aby sme sa dostali na pôvodnú úroveň (v nominálnej hodnote peňazí). Prepad 20% vyžaduje 25% rast (z „dna“ investície) na dosiahnutie pôvodného vrcholu. 

Počas krízy v rokoch 2008 – 2009 nastal 50% prepad, ktorý si vyžadoval až 100% nárast, aby sa hodnota portfólia dostala na pôvodný vrchol.

Porovnanie prepadov investičných portfólií

Maximálny prepad (02/2009):

  • 100/0 portfólio: -46,9%
  • 50/50 portfólio: -11,1%

Prečo to spomínam? Pretože zotavenie investície z prepadu môže trvať dlho. Tí investori, ktorí si nemôžu dovoliť čakať na to, či sa portfólio z prepadu zotaví, by nemali investovať do čisto akciového portfólia

Ak potrebujete peniaze vybrať v daný moment poklesu, je lepšie mať len -11% ako napríklad -40%. 

V čisto akciovom investičnom portfóliu 100/0 by ste si pokojne počkali rok, možno aj viac.

Ako dlho držať investície?

Graf nižšie sa pokúša odpovedať na to, ako dlho by ste mali zostať zainvestovaní, aby ste mali vysokú pravdepodobnosť dosiahnutia pozitívneho výnosu. 

Čas je našim najväčším priateľom v investovaní. Kto ten čas veľmi nemá a má investíciu na kratšiu ako 20 rokov, mal by zvážiť aj dlhopisovú časť vo svojej investícií. Tá nám doslova zvyšuje pravdepodobnosť výnosu v kratších investíciach.

Kde investícia končí

Tieto portfólia sa konkrétne týkajú najrozšírenejších cenných papierov – dlhopisov a akcií. Netreba však zabúdať aj na iné investičné aktíva (napríklad nehnuteľnosti). 

História nám ukazuje, že dlhodobé zhodnocovanie majetku je o rozkladaní dukátov do viacerých mešcov. Viac o tom napíšem v ďalších článkoch.

Každá investícia má svoju úlohu v zhodnocovaní a uchovávaní majetku. Kde úloha jednej investície končí, tam sa druhá začína.

copyright © 2024 financnedata.sk | Všetky práva vyhradené